دستگاه کارت خوان یا پوز چیست؟

او افزود: پس از تصویب قوانین دستگاه های مالیاتی در یک سال اخیر، اطلاع رسانی درستی درباره حساب های تجاری متصل به دستگاه ها و حساب های غیرتجاری به اصناف صورت نگرفته است. خاندوزی درباره قانون پایانههای فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی افزود: قانون مکلف کرده بود بانک مرکزی با همکاری سازمان امور مالیاتی، ساماندهی پوزها را انجام دهد و اتفاقات خوبی قبلاً رخ داده بود، اما سرعتی که در ماههای اخیر شاهدش هستیم نسبت به پیش از آن قابل مقایسه نیست و این محصول همگرایی و همفکری و همراهی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی است. با اتمام مهلت یکساله و اجرایی شدن ماده۱۱ قانون پایانه فروشگاهی مبنی بر اتصال دستگاه های پوز به پرونده های مالیاتی صاحبان مشاغل، مناقشه سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف برای پرداخت مالیات از تراکنش های دستگاه های پوز فروشگاهی به ایستگاه پایانی خود رسیده است. با چند صد هزار پوزهای ناشناس مواجه هستیم که اطلاعات آنها تکمیل نیست و معلوم نیست که مربوط به کدام فعال و مودی اقتصادی هستند؟ در واقع میتوان گفت کلیه دستگاههای کارتخوان بدون مالیات هستند؛ اما شرط استفاده از کارتخوان بدون جریمه مالیاتی، ثبت دستگاه کارتخوان در سامانه مالیاتی در مهلت مقرر است؛ بدین ترتیب مودی هیچ مالیاتی اضافه بر مالیات بر درآمد خود نخواهد پرداخت.

اگر برخیها شفافیت نداشته باشند که استفاده از پایانههای پرداخت پوز را اظهار کنند خدماتی که از شبکه بانکی و دستگاه پوز میگیرند بدون مهلت تمدیدی، از اول فروردین سال ۱۴۰۱ قطع خواهد شد. بعد از آنکه شما از محل دور می شوید، کارت شما را با دستگاه های مربوطه می سازند و با رمز و اطلاعات کارت شما شروع به استفاده می کنند. اگر با چنین دستگاه پوزی مواجه شدید، به هیچ وجه رمز کارت خود را به صاحب پوز نگویید و خودتان آن را وارد کنید. شروع کلاس بدین صورت است که شما در ابتدا با قطعات الکترونیکی SDM و CHIP و IC ها روی مدار پوز آشنا میشوید. در این بخش هم مراحل ثبت نام به صورت خلاصه برای شما توضیح داده شده و هم نکات مهمی که قبل از انجام ثبت نام باید به آن ها توجه داشته باشید،بیان شده است. استفاده از کارتخوان ها به جای خرید سنتی، نقش مهمی در کاهش هزینه های چاپ و نگهداری اسکناس ها دارد. محمد برزگری گفت: آن دسته از فعالان اقتصادی که از کارت به کارت به جای کارتخوان استفاده کنند، علاوه بر پرداخت مالیات مذکور، مشمول پرداخت ۳۰درصد جریمه غیرقابل بخشش می شوند.

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی است در روزهای اخیر بسیاری از واحدهای صنفی خرده فروشی و صاحبان حرفه ها و مشاغل از مشتریان خود می خواهند تا به جای پرداخت وجه خرید کالا یا خدمات با دستگاه های پوز فروشگاهی، وجه مذکور را از طریق کارت به کارت پرداخت کنند. امروزه استفاده از دستگاه پوز برای اکثر مشاغل و کسب و کارها رایج شده است، به گونه ای که حتی دستفروش ها نیز کارتخوان دارند. افرادی که این کار را انجام ندهند، علاوه بر مالیات مشاغل شان باید مالیات دستگاه کارتخوان را هم پرداخت نمایند. طبق این قانون تمام دارندگان دستگاه های پوز باید نسبت به انجام ثبت نام در سامانه مالیاتی اقدام نمایند. دستگاه POS یا دستگاه کارت خوان برای مدل های مختلف کسب و کارها کاربرد دارد به همین دلیل تمام افراد حقیقی و حقوقی می توانند نسبت به درخواست کارت خوان اقدام نمایند. در سال 1983 آنها سری ترمینال های ZON را معرفی کردند که به استانداردی برای دستگاه های کارتخوان مدرن تبدیل شد.جورج والنر مجارستانی متولد سیدنی استرالیا در سال 1978 ، Hypercom را تأسیس کرد و در سال 1982 شروع به تولید کارت خوان اختصاصی کرد و توانست بر کشورهای منطقه اقیانوسیه مسلط شود. قرار گرفتن دستگاه کارت خوان به نحوی که هنگام انجام عملیات پرداخت برای مشتری (دارنده کارت) قابل دسترسی و رویت نباشد.

مزایای استفاده از دستگاه کارت خوان چیست؟ تنظیمات دستگاه کارت خوان سداد ، پاسارگاد ، شهر و… کارت خوان بخش جدایی ناپذیر از سبک زندگی دیجیتالی ما است. به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری – علی ابراهیمی: مناقشه سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف برای دریافت مالیات از تراکنش های دستگاه های کارتخوان فروشگاه ها بالا گرفته، همزمان برخی واحدهای صنفی برای فرار از پرداخت این نوع مالیات انتقال وجه از طریق کارت به کارت را جایگزین انجام تراکنش با دستگاه های پوز کرده اند. برای دریافت دستگاه کارتخوان ثابت یا دستگاه کارتخوان سیار، می بایست از طریق یکی از ۱۲ شرکت PSP که مورد تایید شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت موسوم به شاپرک است اقدام کرد و پس از ارائه مدارک حقیقی یا حقوقی و ارائه ضمانت های مربوطه و تکمیل فرم تعهد نامه، نسبت به دریافت دستگاه پایانه فروشگاهی اقدام کرد. توجه داشته باشید که بیش از ۳.۵ میلیون دستگاه کارتخوان در سراسر کشور ارائه شده که اکثر آن توسط شرکت به پرداخت ملت نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است. مواظب کلاهبردارانی که دستگاه خود را ” موبایل پوز” نام نهاده اند، باشید. با توجه به قوانین جدید مصوب شده در این زمینه، تمام دارندگان دستگاه های کارتخوان موظف به ثبت نام در سامانه ذکر شده می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید