انواع دستگاه کارتخوان، کدام دستگاه پوز مناسبتر است؟

اگر به سایتهای نیازمندی سر بزنید متوجه خواهید شد که فروشندگان برخی دستگاههای پوز را با قیمت ۶۰۰ هزار تومان به حراج گذاشتهاند. طبق ماده ۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم تا ۳۶ میلیون تومان سود خالص مشمول مالیات نیست. برای مثال در سال ۱۴۰۰ اگر فردی ۳۶ میلیون تومان سود بکند، سود خالص نه فروش کالا، معاف از مالیات است. در ادامه تصویر یکی از این آگهیها را در سایت شیپور مشاهده میکند که دستگاه پوز دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به فروش میرسد. در سایت دیوار و شیپور برخی دستگاههای پوز را با قیمت ۶۰۰ هزار تومان به حراج گذاشتهاند. دستگاه پوز یا پایانهی فروش کاربردهای متنوعی دارد که کاربرد روزمره و اصلی آن پرداخت هزینه و خرید است. اگر قرار است از خط تلفن برای دستگاه استفاده کنید، به جای اتصال پورت یو اس بی به مودم، آن را به خط تلفن وصل کنید. با افزایش استفاده مردم از کارتهای بانکی، دستگاههای پوز(point of sale) به بخش ثابتی از هر کسب و کاری تبدیل شدهاند.این دستگاهها از طریق ارتباط تلفنی و اینترنتی به سامانههای بانکی مورد نظر که عضو سامانه شتاب باشند متصل میشوند. در بخش های قبل توضیحات کاملی در مورد میزان مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۰ برای افراد مختلف ارائه دادیم و روش ثبت نام در سامانه مربوطه را هم بیان کردیم.

پرداخت شاپ تا کنون بیش از ۲۵ هزار دستگاه کارتخوان به psp های مختلف (ارائه دهندههای خدمات پرداخت) فروخته است. به عنوان یکی از اولین واردکنندههای دستگاه پوز در ایران نزدیک به ۱۰۰ هزار دستگاه از شرکتهای مختلف خریداری کرده است. در ایران به اجرای پایلوت برنامهها اعتقادی نداریم، به همین دلیل اجرای سفت و سخت برخی برنامهها در نهایت باعث برهم خوردن نظام اقتصادی میشود. درکنار آنها برندهای بسیار متنوع و بیشتری هستند که در زمینه ی تولید دستگاه کارتخوان به ایران و شرکتهای ایرانی نیز صادرات دارند. هماکنون برخی فروشندگان نیز کارت مشتریها را قبول نمیکنند و از آنها تقاضای وجه نقد میکنند. این دستگاهها در دو نوع باسیم و بیسیم عرضه شدهاند و مکانیزم اصلی کار آنها کشیده شدن کارت در شیاری که کنار دستگاه وجود دارد است. این قانون هیچ گونه استثنایی هم برای افراد حقیقی، حقوقی و مشاغل خاص در نظر نگرفته است. هنگام خرید دستگاه پوز باید نکاتی را نیز در نظر داشته باشید از جمله: ابعاد و وزن دستگاه، ظرفیت باتری و میزان نگهداری آن، حافظهی دستگاه، قابلیت استفاده از جدیدترین نسل سیم کارتها و اینترنت تلفن همراه.

برای انتخاب پوز فروشگاهی مناسب با کسب وکار خود باید موارد بسیاری را مد نظر داشته باشید. شرکت پرداخت شاپ از سال ۱۳۹۶ در عرصهی واردات و فروش دستگاههای پوز شروع به فعالیت کرده و طی این مدت با شرکتهای بسیاری سابقهی همکاری داشته است. در دنیای مدرن امروز سرعت انجام کارها و افزایش دقت در محاسبه هزینه خدمات اهمیت بسیاری پیدا کرده است. هم اکنون شرکت پرداخت شاپ تصمیم به همکاری با psp سایان کارت در زمینهی واردات و فروش دستگاههای پوز گرفته و قراردادی منعقد کرده است که طی آن پرداخت شاپ به عنوان یک زیرسوییچ مستقیم عمل میکند. همچنین عملیاتهای بانکی از جمله پرداخت قبض، گرفتن گزارش روزانه و یا حتی خرید شارژ با استفاده از آن انجام میشوند. اینترنت مورد نیاز کارت خوان موبایل را می توان به راحتی از طریق سیم کارت تأمین کرد. دستگاه پوز وای فای به اتصال اینترنتی از طریق وایفای نیاز دارد و در رستورانها و کافی شاپها و فروشگاه ها استفاده میشود.

بعد از این اتفاق، تعداد فروشندگان دستگاههای پوز در فضای مجازی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. در نسخههای جعلی و تقلبی دستگاه پوز، زبانه کنار پوز که بیشتر به عنوان نگهدارنده طراحی شده است، به اندازه یک بند انگشت گشادتر است، اما در نسخههای اصلی و اورجینال، این ضخامت کمتر از یک بند انگشت است. این نسل از دستگاههای کارتخوان از طریق بستر تلفن همراه به شبکه بانکی متصل میشوند. دستگاههای کارتخوان نسبت به گذشته تا به امروز پیشرفت بسیار بزرگی در خود داشتهاند و طبق تاریخچهای که از این دستگاهها وجود دارد، گفته شده است برای اولین بار از سال 1982 میلادی تولید این دستگاهها شروع شد. معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی افزود: بعضا حدود ۳ میلیون از دستگاههای پرداخت قطع شده و فقط ۵.۵ میلیون ابزار پرداخت فاقد پرونده مالیاتی در نظام مالیاتی وجود دارد که با همکاری بانک مرکزی صورت گرفته است. اطلاعات درآمدی کلیه مودیان از طریق سامانههای متصل به سامانه مالیاتی نظیر اطلاعات ارسالی بانک مرکزی، در اختیار سازمان قرار میگیرد؛ به این ترتیب ثبت یا عدم ثبت دستگاههای کارتخوان در این سامانه تاثیری در میزان مالیات قابل پرداخت مودی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید